Znów zaczynamy wakacje, w tym roku z uwagi na zagrożenie epidemiczne, w nieco innym wymiarze i formie. Mamy nadzieję, że wakacje będą dla wszystkich bezpieczne a my zachęcamy Was do przypomnienia sobie starych zabaw podwórkowych naszych dziadków i rodziców, więc życzymy Wam wspaniałych wakacji i zabawy ...

Babciu, a co Ty robiłaś, będąc w moim wieku, gdy zaczynały się wakacje? Zbierałaś Pokemony, czy grałaś w Minecrafta? – zagadnął kiedyś Babcię Bożenę mały Maksymilian... Dziecko drogie – westchnęła Babcia – z rana skakałam na gumie i na chodniku, grając w klasy, jeszcze przed obiadem siłowałyśmy się z chłopakami, przeciągając linę, potem skakanka, a wieczorem grałam w kapsle. Hm... - zaniemówił wiecznie żywy Maksio – a w tych kapslach, to na którym levelu byłaś? Uśmiech Babci oznaczał, że chyba na najwyższym...

Pomysłowość naszych babć i dziadków była niesamowita. Szkoda byłoby, gdyby wszystkie zabawy, które zajmowały im całe, długie, letnie dni, odeszły w zapomnienie, Dlatego koszaliński Pałac Młodzieży pragnie przypomnieć Państwu niektóre z nich, niejako dając propozycję do wspólnej międzypokoleniowej zabaw.

1. Gra w chowanego – jedna z najpopularniejszych gier dzieciństwa, znana także jako Ciuciu-Babka. Jedna osoba kryje, reszta się chowa, tak, by znalezienie jej zajęło trochę czasu. Gdy jednak zostaje znaleziona, musi pierwsza dobiec do bazy. W tym samym czasie, reszta schowanych dzieci również może zaskoczyć kryjącego i dobiec do bazy. Ten, kto jako ostatni zostaje złapany, kryje jako kolejny.

2. Gra w zbijaka – popularna do dziś zabawa, również podczas zajęć WF-u. Drużyny stają naprzeciw siebie na własnych częściach boiska. Wybierają matkę (osobę, która nie może zostać zbita), zajmującą miejsce na końcu boiska, na własnym polu. Celem gry jest zbicie piłką gracza przeciwnej drużyny. Możliwe są różne warianty gry – można np. przerzucić piłkę ponad drużyną przeciwną do matki, by ta zbiła gracza przeciwnej drużyny.

3. Przeciąganie liny – wystarczy kawałek liny i już można próbować swych sił – kto jest silniejszy: dziewczyny czy chłopaki?

4. Gry skoczne, tj. skakanka i guma. Do tej zabawy potrzeba niewiele. Skakanka albo zawiązana w pętlę guma. Na skakance można skakać solo, albo w trio. Dwie osoby machają skakanką, trzecia zaś wskakuje do środka i bije rekordy podskoków. Guma natomiast to kolejne etapy trudności i precyzji. W gumę można grać dniami, zapamiętując, na którym levelu skończyliśmy wczoraj.

5. Gra w palanta – piłka do tenisa ziemnego i kije są niezbędne. Drużyna serwująca stara się poprzez odpijanie piłeczki między graczami utrzymać ją jak najdłużej na swoim polu. Drużyna traci serw, zaś przeciwna zyskuje punkt, gdy piłka zostanie przez nią złapana.

6. Podchody – jedna z ulubionych zabaw harcerskich, a ostatnimi czasy spotykana również w wersji miejskiej. Jedna z drużyn wyrusza na szlak z wyprzedzeniem, druga zaś ją śledzi, rozpoznając zostawione przez poprzedników znaki i wykonując narzucone przez nich zadania. Jeśli łowcy przygód dobrze wykonają wszystkie zadania i rozpoznają trop, spotkają się z uciekinierami na końcu trasy i może urządzą wspólne ognisko...

7. Gra w klasy – znana na całym świecie zabawa, w Polsce modyfikowana również do gry w chłopka. Szkolną kredą rysuje się na chodniku pola, numerując je od 1 do 10. Następnie rzucamy kamyk, puszkę, albo woreczek z grochem na kolejne pola. Najpierw 1, gdy się to uda skaczemy przez wszystkie pola i wracam na start. Potem 2, 3 itd. Wygrywa ten, kto pierwszy zaliczy wszystkie klasy.

8. Gry na deszczowe dni – w domowych warunkach również możemy się świetnie bawić. Gra w szachy, warcaby, chińczyka (do tych gier potrzebujemy planszy), bierki, cymbergaja (wystarczy stół, moneta i grzebień), czy pchełki są świetną metodą na nudę. Gdy nie mamy tych gier, gra w statki, kółko-krzyżyk czy w państwa-miasta wymaga jedynie kartki i ołówka.

9. Gry z najmłodszymi – przedszkolaki nie powinny się nudzić poznając zabawy swych dziadków, takie jak śpiewanki: Stary niedźwiedź mocno śpi, Chodzi lisek koło drogi, Mam chusteczkę haftowaną, Gąski, gąski do domu. Drodzy dziadkowie, kochane babcie – do boju!

10. Gra w wojnę – rywalizacja między państwami. Każdy gracz wybiera ulubiony kraj. Rysujemy kredą duży okrąg, niczym mapę świata. Wydzielamy w nim granice państw. W centrum staje jedna osoba, która rzuca piłkę najwyżej jak się da. W tym momencie pozostali gracze, którzy dotychczas nie opuszczali swych granic, uciekają czym prędzej, ale tylko do chwili, gdy gracz z centrum złapie piłkę. Wtedy wybiera sobie osobę, przeciwko której wytacza wojnę. Dając trzy duże kroki, zbliża się do przeciwnika i rzuca w niego piłką. Jeśli trafi, zabiera część jego terytorium – tak dużo na ile zdoła się wyciągnąć i zaznaczyć kredą, nie opuszczając terytorium swego państwa.

11. Gra w kolory – świetna gra, która nie posiada limitu graczy. Stajemy w kole i rzucamy piłką do kogoś naprzeciw, czy obok, zależy tylko od nas. Wymieniamy przy tym kolory. Należy złapać piłkę, chyba że usłyszymy kolor czarny. Gdy ktoś nie złapie piłki słysząc jakiś kolor, albo złapie ją słysząc czarny, klęka na jedno kolano. Kolejną karą jest uklęknięcie na dwa kolana, następnie łokieć musi dotykać ziemi, potem dwa, wreszcie broda. Po złapaniu piłki, anulowana zostaje ostatnia kara.

12. Kapsle – wyścigi bez resoraków. Posiadanie własnego kapsla to było coś! Żeby lepiej chodził na zakrętach, należało wypełnić go plasteliną. Poza tym – ale to już ze względów estetycznych – dobrze było na tę plastelinę nakleić flagę ulubionego państwa. Tor z przeszkodami rysuje się kredą. I popychając kapsel pstryknięciami palców, ścigamy się do mety. Ulubiona zabawa wszystkich chłopaków i...

…jak jak się okazało powyżej, Babci Bożeny... a może też i małego Maksia? Przekonamy się w te wakacje! Życzymy Wam drodzy czytelnicy, by były udane i do zobaczenia już we wrześniu w waszym Pałacu Młodzieży.


Kamil Barański
Pałac Młodzieży w Koszalinie

 

Szanowni Rodzice,

rekrutacja na rok szkolny 2020/21 dobiegła końca.

Jeżeli w jakichś sekcjach będą jeszcze wolne miejsca, zapraszamy do nas z początkiem września,

dziś zaś prosimy o zapoznanie się z wynikami rekrutacji TUTAJ

W związku z pojawiającą się możliwością uczestniczenia w zajęciach organizowanych przez Pałac Młodzieży zamieszczamy pliki zawierające ,,Procedury bezpieczeństwa i higieny” obowiązujące w Pałacu Młodzieży oraz druk oświadczenia.

Dobrze jest znaleźć sobie hobby, które tak człowieka wciąga, i sprawia, że z radością czeka się na kolejny tydzień, zamiast ponuro liczyć dni.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem