Powstanie w Koszalinie obserwatorium astronomicznego to pomysł Pawła Iwanka, który przygotował wstępną koncepcję architektury oraz plan funkcjonowania takiej placówki. Aby urzeczywistnić swoją ideę, ten koszaliński społecznik i pasjonat astronomii, zgłosił projekt „Obserwatorium astronomiczne Koszalin” w ramach dużych projektów (50 – 500 tys. zł) budżetu obywatelskiego na rok 2015. Początkowo projekt zakładał budowę obiektu o niewielkiej powierzchni i wyposażenie go w aparaturę obserwacyjną. Pomysłodawca zaproponował, aby w obserwatorium znalazły się zautomatyzowany teleskop z obrotową kopułą wraz ze stanowiskami komputerowymi przeznaczonymi do sterowania oraz prezentacji wyników obserwacji. Miał być również wybudowany taras widokowy pozwalający na prowadzenie nocnych obserwacji większej grupie miłośników astronomii. Już we wstępnym projekcie zakładano, iż z obserwatorium będą mogły korzystać przedszkola, szkoły, mieszkańcy oraz turyści.
Do swojego pomysłu udało mu się przekonać 3820 mieszkańców Koszalina, dzięki czemu, jako jeden z czterech dużych projektów, uzyskał akceptację i możliwość realizacji. Wstępne prace projektowe wykazały, iż zakładana w budżecie obywatelskim kwota jest niewystarczająca na zbudowanie nowoczesnej placówki naukowo-edukacyjnej na miarę blisko 110-tysięcznego Koszalina, której zadaniem ma być popularyzacja wiedzy z astronomii i prezentacja obiektów nocnego nieba. Władze miasta podjęły przemyślaną decyzję o powiększeniu budżetu planowanej inwestycji, co umożliwiło realizację obiektu w obecnej postaci. Po ukończeniu prac projektowych i wyłonieniu w przetargu głównego wykonawcy Przedsiębiorstwa Budowlano-Inżynieryjnego Kobet Sp. z o.o. rozpoczęto budowę. Mimo skomplikowanej konstrukcji i unikalnych rozwiązań technicznych, związanych ze specyfiką wznoszonego obiektu, wykonawca poradził sobie doskonale z podjętym zadaniem.
Powstał obiekt ładny, funkcjonalny a przede wszystkim nowoczesny. Jako podwykonawcę, który dostarczył i zainstalował kopułę astronomiczną oraz sprzęt optyczny została wybrana niemiecka firma ScopeDome GmbH (www.scopedome.net). Z uwagi na charakter i skomplikowanie wznoszonego obiektu prace budowlane i instalacyjne trwały do lata następnego roku. Obserwatorium i jego wyposażenie zostały ukończone w sierpniu 2016 roku.
Oficjalne otwarcie Obserwatorium Astronomicznego w Koszalinie miało miejsce 1 września 2016 roku i było połączone z uroczystością rozpoczęcia roku szkolnego w Zespole Szkół nr 10 im. Bolesława Chrobrego (Samochodówka). W tym podniosłym wydarzeniu wzięło udział wielu znamienitych gości. Uroczystość rozpoczął gospodarz miasta – Pan Prezydent Piotr Jedliński. Po życzliwych słowach Pana Prezydenta dotyczących rangi oraz znaczenia otwieranej placówki dla mieszkańców Koszalina, nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi i pierwsze zwiedzanie obiektu.
Wszystkich zainteresowanych, młodszych i starszych mieszkańców Koszalina zapraszamy do odwiedzenia naszego Obserwatorium, uczestniczenia w otwartych wykładach i prelekcjach oraz udziału w organizowanych nocnych obserwacjach gwiaździstego nieba. Aktualne informacje o planowanych wydarzeniach można znaleźć na Facebooku Obserwatorium i stronie www Pałacu Młodzieży. Serdecznie zapraszamy!
Autor tekstu: prof. nadzw. dr hab. inż. Robert Suszyński